İlçemizin Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce şehit edilen 33 kişi, köyde düzenlenen törenle anıldı. Köy meydanındaki Kültür Evi önünde gerçekleştirilen törene, Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, Sayın Valimiz Ali Arslantaş, Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş ve çok sayıda Milletvekili, Bürokrat, Sayın Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız ile siyasi parti temsilcileri katıldı.
            Gencinden yaşlısına çok sayıda vatandaşın ellerinde Türk bayraklarıyla katıldığı program, şehitlerimizi anmak ve katliamı kınamak için konuşmalar ile devam etti.
            Sayın Bakanımız, törende yaptığı konuşmada, Başbağlar Katliamı'nda yaşamını yitirenlere rahmet diledi.
            Başbağlar şehitlerinin, devletin, milletin onuru ve şerefi olduğunu vurgulayan, Tüfenkçi, şöyle konuştu:
            "Ülkemizde bundan 24 yıl önce sadece üç gün arayla bu topraklarda iki büyük acı yaşanmıştır. 2 Temmuz'da Madımak'ta yanan canlar, bizim canımızdı. 5 Temmuz'da bu topraklarda akan kan, bizim kanımızdı. O gün bu katliamı yapan eller, aynı ellerdi, aynı amaca hizmet ediyorlardı. 2 Temmuz'da Madımak'ta, 5 Temmuz'da Başbağlar'da ve geçen sene 15 Temmuz'da yapılan hain darbe girişimi, milletimizin kardeşliğine, devletimizin varlığına ve bekasına yöneliktir. Allah'a çok şükür milletimiz büyük bir basiret, dirayet ve kararlılıkla darbeye karşı durmuş ve göğsünü siper etmiştir. Bugün burada siyasi parti ayırımı yapmaksızın Başbağlar'da verdiğimiz canlara yanıyorsak, bu failler emeline ulaşamamış demektir."
            Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın taziye ve selamlarını getirdiğini ifade eden Tüfenkci, Başbağlar katliamını hiçbir zaman unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını bildirdi.
         Daha sonra program Şehitlik anıtında duanın okunması ve Başpınar şehitliğinde mezarlara karanfil bırakılıp Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılmasıyla tamamlandı. 
 
İSAY2 Galeri