38.Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali başladı. Sporcuların ve vatandaşların katıldığı festivalin ilk günü İlçemizde büyük coşku ile kutlandı. Festivalin açılışına Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent TÜFENKCİ, Sayın Valimiz Ali ARSLANTAŞ, Erzincan Ak Parti Milletvekilleri Sebahattin KARAKELLE ve Serkan BAYRAM, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin BAŞSOY, Gümrük Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail YÜCEL, Maliye Bakanlığı Eski Müsteşarı Hasan Basri AKTAN, Sayın Kaymakamımız Mustafa İLHAN, Sayın belediye Başkanımız Mustafa HAZNEDAR, Rektör Vekili Prof.Dr Adem BAŞIBÜYÜK Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları ve değerli vatandaşlar katıldı.
            Festivalin açılışının ardından Sıtkı FIRAT ve Semiha GARİP fotoğraf sergilerinin açılışı yapıldı. Daha sonra Sayın Bakanımız ilçemizde esnafları ziyaret ederek festival kapsamında olan el sanatları pazarı açılışını gerçekleştirdi. İlçemizin güzide yerleri olan mani yolu ve Seyid Ali parkını gezen Sayın Bakanımız burada vatandaşlar ile bir araya geldi.   Sayın Bakanımız ve ona eşlik eden Sayın Valimiz, Sayın Milletvekilleri ve değerli misafirler, Kemaliyemizin doğal güzelliği olan Karanlık Kanyon gezisi için tekne turu yaptılar. 10 ülkeden 60 sporcunun gerçekleştirdiği Basejump atlayışını izlediler.
            Sayın Bakanımız, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en güzel kanyonlarından birinde gezi yaptıklarını ve muhteşem bir manzara gördüğünü söyledi.
            Fırat Havzası'nın tamamının çok güzel olduğunu belirten Sayın Bakanımız, "Bu topraklara yıllardır bereket getirdi, üretim getirdi. Şimdi yeniden bu havzayı canlandırarak, özellikle havza içindeki ilçelerimiz ve illerimizin turizm potansiyelini geliştirecek, bu kültürün canlanmasını sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi yönünde çalışıyoruz." diye konuştu.    
            İçinden Karasu Nehrinin geçtiği Karanlık Kanyon'da gerçekleştirilen yüksekten serbest atlayışlarda sporcular, yamaçlara gerilen yaklaşık 550 metre yüksekliğinde, 700 metre uzunluğundaki özel çelik halat üzerine hazırlanmış kafeslerden çıkarak kendilerini boşluğa bıraktı.
            Sayın Bakanımız, Sayın Valimiz ve değerli misafirler son olarak ilçemizden ayrılarak Dutluca Köyünü ziyaret ederek köy halkı ile bir araya geldi.
İSAY2 Galeri